Telefon
Telegram
WhatsApp
İnstagram

HAS’ın tarihçesinde şahıs ve/veya firmaların hasar ve sonrası karşılaştığı sorunların çözümü amacıyla sektöre yenilik getirmek amacı vardır.

İLETİŞİM

Araç Değer Kaybı

Araç Değer Kaybı
  • 06 Haziran 2022, 20:58

Araç Değer Kaybı

Araç Değer Kaybı: Araç Değer Kaybı Nedir

Aracınız ile geçirdiğiniz trafik kazasında aracınıza kusurlu olarak zarar veren aracın trafik sigortası aracınızın artık hasarlı olduğunu kabul eder ve aracınızın kaybettiği değeri (değer kaybını) size ödemekle yükümlüdür.

 

Hasarlı aracınızın onarımı konusunda sigorta şirketleri hasar ödemelerini anlaşmalı servislere öder ve aracınızı en maliyetsiz şekilde tamir ettirir. Ancak aracınızın bu kazadan dolayı değeri oldukça düşer. Bu tutarın tahsilatı karşı tarafın sigorta şirketinden talep edileceği için başvuru durumu uzman bir avukat vasıtasıyla talep edilmelidir.


Sigorta şirketleri yapılan başvuru sonucu değer kaybı tutarını ödemez ya da eksik ödeme ile yükümlüğünü yerine getirdiğini söyler.

Hasarın belirlenmesinde Eksperlerin değerlendirmeleri çok önemlidir. Sigorta şirketine bağlı eksperler, anlaşmalı servisler veya sigorta şirketleri gibi kişi veya şirketlerden ziyade bağımsız kurumlarla hesaplanan değer kaybı tutarları piyasadaki gerçek değer kaybını daha iyi yansıtmaktadır.

 

Araç Değer Kaybı Nasıl Hesaplanır
Araç Değer Kaybı hesaplamasında aracınızın markası, modeli, yılı, hasar tutarı aracınızda değişen parçalar gibi birçok husus dikkate alınarak bağımsız eksperler tarafından hazırlanacak rapora göre belirlenir.

Bu bedelde aracın modeli, markası, kilometresi gibi etkenler dikkate alınarak değişen ve tamir ettirilen parçalar, bu parçaların ne kadarı orijinal ne kadarı yan sanayi gibi etkenler dikkate alınır.

 

Doğru bedelin hesaplamasında uzmanlık gerektirir. Konusunda uzman ve bağımsız eksperlerle doğru değer hesaplanarak sigorta şirketine gerekli delil, fatura ve kaybı belirleyen unsurlarla beraber değer kaybı başvurusu yapılır.

 

Değer Kaybı Nasıl Alınır
Değer kaybının alınabilmesi için gerekli deliller, resimler ve faturalar gibi başvurunuz için gerekli belgelerin doğru şekilde temini ve uzman görüşü alınarak teknik tespitlerin yapılması sizleri en sağlıklı sonuca ulaştıracaktır. Tarafımızca tespit edilen değer kaybına bireysel olarak veya sigorta alanında uzman bir avukat vasıtası ile başvurusu yapılmalıdır. Şirketimiz bünyesinde herhangi bir hukuki hizmet verilmemektedir.

 

Değer Kaybı Başvuru Şartları Nelerdir
Tramer sonuçları veya polis kaza tutanağına göre en azından %25, veya %50, %75, %100 haklı taraf olmalısınız. Sizin %100 kusurlu olmanız durumunda değer kaybı talebinde bulunma hakkınız olmayacaktır.

Araç Değer kaybı başvurularında kaza tarihinden itibaren iki yıllık zamanaşımı süresi vardır. Bu süre içerisinde başvuru yapılmazsa artık hiçbir şekilde başvuru yapılamaz.


Etiketler :
Paylaş :

Bize Soru Sorun
Bizimle iletişime geçmek ve soru sormak için iletişim butonuna tıklayınız.

İLETİŞİM