Telefon
Telegram
WhatsApp
İnstagram

HAS’ın tarihçesinde şahıs ve/veya firmaların hasar ve sonrası karşılaştığı sorunların çözümü amacıyla sektöre yenilik getirmek amacı vardır.

İLETİŞİM

Araç Hasar Tespiti

Araç Hasar Tespiti
  • 06 Haziran 2022, 21:01

Araç Hasar Tespiti

ARAÇ HASAR TESPİTİ: Araç Hasar Tespiti Nedir?
Aracınız ile geçirdiğiniz trafik kazasında aracınızda meydana gelen hasarın “onarım bedeline” hasar tazminatı denir. Hasar tazminatı uygulamada eksperler ve alanında uzman kişiler tarafından belirlenmektedir.

 

Araç Hasar Tazminatını Kim Öder?
Tazminat Ödeme yükümlülüğü sizin kusurlu olduğunuz veya tek taraflı yaptığınız kazalarda kendi Kaskonuz bulunup bulunmamasına veya size çarpıp kusurlu olan aracın Trafik Sigortasının olup olmamasına göre değişmektedir.

 

Eğer Kaskonuz var ise; gerek tek taraflı yaptığınız kazalarda meydana gelen hasarları, gerekse iki veya çok taraflı ancak sizin kusurlu olarak yaptığınız kazalarda meydana gelen hasarları ödeme yükümlülüğü Kasko şirketine aittir. (Kapsam dışında olan durumlar hariçtir: Alkollü araç kullanma ve ehliyetsiz araç kullanma gibi)

 

2 veya daha çok taraflı kazalarda kazaya karışan başka bir aracın %100 kusurlu olması durumunda kusurlu olan aracın trafik sigortası hasar tazminatını ödemekle yükümlüdür.

 

Araç Hasar Tazminatını Nasıl Belirlenir?
Sigorta Şirketi ödemeyi (hasar ödemelerini) kendi anlaşmalı servisine öder ve aracınızı minimum maliyetle tamir ettirir.

 

Ancak sigorta şirketleri onarımı ekonomik olarak daha uyguna mal etmek için kendi atadıkları sigorta eksperlerini hasarın tespitinde görevlendirerek hasar onarımının ekonomik olarak en uygun şekilde yapılmasını sağlar.

 

Hasarı belirlenmesinde Eksperlerin değerlendirmeleri çok önemlidir. Sigorta şirketi tarafından atanan eksperler veya sigorta şirketlerinin anlaşmalı servisleri gibi taraflı olabilecek kişi veya şirketlerden ziyade bağımsız eksperlerce hesaplanan hasar tazminatı tutarları piyasadaki gerçek onarım tutarlarını yansıtmaktadır.

 

Araç Hasar Tazminatınındaki Haklarınız Nelerdir?
Hasar tazminatı tutarının belirlenmesi ve/veya aracın gerektiği gibi onarımının yapılıp yapılmadığını denetlemek için bağımsız eksper tayin etme hakkınız bulunmaktadır.

 

Kanunen bağımsız eksper tarafından belirlenecek olan piyasa koşullarına göre gerçek hasar tazminatı tutarını sigortadan talep etme hakkınız bulunmaktadır.
Sigorta şirketinden hasar tazminatını tahsil etmeniz halinde aracı sigortanın istediği serviste ve istediği koşullarda yaptırmak zorunluluğunuz bulunmamaktadır. Dilerseniz aracınızın onarımını yapmayabilir, hasarlı haliyle de satabilirsiniz. Yada kendi belirlediğiniz bir serviste de bağımsız bir eksperden alınmış rapor doğrultusunda onarımı gerçekleştirebilirsiniz.

 

Geçmiş Hasar ile İlgili Haklarınız Nelerdir?
Aracınızın onarımı yapılıp teslim alsanız dahi, karşı tarafın kusurlu olup karşı tarafın trafik sigortasının anlaşmalı servisinde onarılan araçlarınızla ilgili Bağımsız eksper tarafından belirlenecek gerçek hasar tazminatı ile sigortanın belirlediği bedel arasında fark olması halinde kaza tarihinden itibaren iki yıllık zamanaşımı süresi içinde aracınızı satmış/devretmiş olsanız dahi fark başvurusu yapabilirsiniz.

 

Pert Araç Ödemeleri
Trafik kazası sonucunda aracınız pert işlem gördüğü sırada sigorta şirketleri tarafından anlaşmalı olduğu sovtaj şirketleri ile beraberinde, internet 2.el ilanları sayfalarından belirlenen piyasa rayicine göre ödeme sağlamaktadır. Fakat sigorta şirketlerinin mağdur araç sahibine piyasa bedeli ödemesi sağlandığı sırada güncel piyasanın %3 ila %5 arasında eksik ödeme yapmaktadır.Bize Soru Sorun
Bizimle iletişime geçmek ve soru sormak için iletişim butonuna tıklayınız.

İLETİŞİM