Telefon
Telegram
WhatsApp
İnstagram

HAS’ın tarihçesinde şahıs ve/veya firmaların hasar ve sonrası karşılaştığı sorunların çözümü amacıyla sektöre yenilik getirmek amacı vardır.

İLETİŞİM

Değer Kaybı Başvuru Şartları Nelerdir?

Değer Kaybı Başvuru Şartları Nelerdir?
  • 06 Haziran 2022, 16:45

Değer Kaybı Başvuru Şartları Nelerdir?

Değer kaybı oluşan araç; daha önceden aynı bölgeden hasar alıp onarım görmüş ise ve yine onarım gören yerden hasar almış ise araçta bir değer kaybı yaşamamış sayılır.

Bu gibi durumlarda değer kaybı alınamamaktadır. Aracınızı devretmiş/satmış olsanız dahi bu araçlarda geçtiğimiz 2 yılda gerçekleşmiş değer kayıplarını alma hakkına sahipsiniz.

 

ARAÇ DEĞER KAYBI TALEP EDEBİLME ŞARTLARI

Öncelikle kazanın iki taraflı bir kaza olması gerekmektedir. Tek taraflı gerçekleşen kazalarda (Şayet kasko poliçenizde araç değer kaybına ilişkin teminat yok ise) değer kaybı talebinde bulunulamayacaktır.
Değer kaybı talebinde bulunacak aracın daha önceden aynı bölgeden başka bir hasarının bulunmaması gerekmektedir.


Araçta oluşan, plastik tampon, elektronik parçalar, mekanik parçalar, camlar ve vidalı parçalarındaki hasarlardan ötürü araç değer kaybı talep edilemez.
Araç değer kaybı; aracın, marka, modeli, kilometresi, yaşı, aracın kusur durumu göz önüne alınarak hesaplaması yapılır. Yaş ve kilometre şartlarını sağlamayan araçlar için de araç değer kaybı talep etmek mümkün değildir.


KUSUR DURUMU

Araç değer kaybı tazminatı, haksız fiilden kaynaklı ortaya çıkan zarara ilişkin bir tazminat alacağıdır. Trafik kazalarında zarar verenin sorumluluğu kusur nispeti oranından olacaktır. TBK’nın 51. Maddesine göre “Hâkim, tazminatın kapsamını ve ödenme biçimini, durumun gereğini ve özellikle kusurun ağırlığını göz önüne alarak belirler. “ madde hükmündende anlaşılacağı üzere kazaya karışan sürücüler kusurları oranında ortaya çıkan değer kayıplarından sorumlu olacaktırlar.

 

ARAÇ DEĞER KAYBI ÖDEMESİNDE SORUMLU OLAN TARAFLAR

Araç değer kaybı tazminat ödemesinde, araç sürücüsü, araç ruhsat sahibi ve aracın ZMMS poliçesini yapan sigorta şirketi müteselsil olarak sorumludur.

 

ARAÇ DEĞER KAYBINDA ZAMAN AŞIMI SÜRESİ

Araç değer kaybında zaman aşımı süresi TBK’nın 72. Maddesi esas alınarak belirlenir.

“ Tazminat istemi, zarar görenin zararı ve tazminat yükümlüsünü öğrendiği tarihten başlayarak iki yılın ve her hâlde fiilin işlendiği tarihten başlayarak on yılın geçmesiyle zamanaşımına uğrar. Ancak, tazminat ceza kanunlarının daha uzun bir zamanaşımı öngördüğü cezayı gerektiren bir fiilden doğmuşsa, bu zamanaşımı uygulanır.

 

Haksız fiil dolayısıyla zarar gören bakımından bir borç doğmuşsa zarar gören, haksız fiilden doğan tazminat istemi zamanaşımına uğramış olsa bile, her zaman bu borcu ifadan kaçınabilir.”

Madde hükmü uyarınca 2 yıllık zamanaşımı süresi 10 yıllık hak düşürücü süre bulunmaktadır.

 

Araç Değer Kaybı Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Trafik kazası yapan araç sahipleri arabalarını tamir ettirip satmak isterler. İşte bu esnada aracın ikinci el satış fiyatının düştüğünü anladıktan sonra sürücüler araç değer kaybını araştırmaya başlarlar. Kaza yapıp hasar gören araçlar onarım işlemlerinden sonra kaza sırasında alınan hasar oranına göre değer kaybı yaşamaktadır. Bu değer kaybı kazada %100 kusurlu taraf kimse veya kusur oranı yüksek olan hangi sürücüyse ondan karşılanır.

 

Araç Değer Kaybı Şartları Neler?
Araç değer kaybını talep edebilmek için bir takım gereken şartlar mevcuttur.

Karşı tarafın %100 kusurlu olması veya sizin %50 kusurlu olmanı gerekmektedir.
Kaza süresinin 2 yılı geçmemiş olması gerekmektedir.
Aracınızın başka bir trafik kazası nedeniyle meydana gelen hasarının değer kaybı talep edilecek hasarı ile aynı bölgeden olmaması gerekmektedir.
Daha evvel yaş ve kilometre sınırı var ise de Mart 2020 itibariyle bu sınırlama kaldırılmıştır. Ancak şüphesiz ki yüksek yaş ve kilometrenin üzerindeki araçlar bakımından yapılacak değer kaybı hesaplaması daha düşük olacaktır.


Araç Değer Kaybı Hesaplama
Araç değer kaybı hesaplamasında hasar gören aracın; Hasar geçmişi ve niteliği, Kilometresi, Marka ve model bilgisi, Kusur durumu, Üretim yılı, Trafiğe çıkış tarihi, Pazar değeri ve bunlar gibi birçok faktör dikkate alınarak hesaplanır.

 

Araç Değer Kaybı Nasıl Alınır?
0 531 507 92 00 numaralı telefondan bizimle iletişime geçerek, vekalet bilgilerimizi öğrenebilirsiniz.

 

Araç Değer Kaybı Danışma
Araç ile kaza yaptıktan sonra birçok sürücü arabasını tamir ettirir ve daha sonra satmaya eğilim gösterebilir. Bu tarz durumların yaşanması sonucu aracın ikinci el satış fiyatında düşüş olduğunu gözlemleyen araç sahiplerinin çokluğu, araçlarda değer kaybı sorununda bilincin artmasına vesile olmuştur.

 

Kaza yaparak hasar gören bir araç, onarıldıktan sonra hasarın derecesine göre değer kaybı yaşar. Değer kaybını karşılayacak taraf ise kazada tamamen kusurlu ya da diğer sürücüye nazaran daha kusurlu olan taraftır.

 

Diğer bir deyişle eğer kazada kusuru olan siz değilseniz ya da karşı tarafa kıyasla kusurunuz daha azsa aracınızda meydana gelen değer kaybı, kazaya karışan diğer sürücü tarafından karşılanır. 0 531 507 92 00 numaralı telefondan bizimle iletişime geçerek, vekalet bilgilerimizi öğrenebilirsiniz.

 

Değer Kaybı Davası
Araç değer kaybını yukarıda da izah olunduğu üzere, kazaya neden olan sürücünün karşılaması gerektiği için kusurlu tarafın sigorta şirketi devreye girerek ödeme yapılır.

Böyle bir durumda kara araçları branşında ruhsat sahibi olan sigorta eksperlerinden alınan araç değer kaybı ekspertiz raporu ile sorumlulardan herhangi birine ya da tümüne birden dava açılabilir.

Ayrıca sigorta şirketlerine karşı açacağınız davalar için araç değer kaybı ekspertiz raporunuz ile Sigorta Tahkim Komisyonuna başvuruda bulunarak araç değer kaybı tazminatınızı tahsil edebilirsiniz.

 

Gerekli Belgeler
Kimden Tahsil Edilir?
Araçtaki hasar ve oluşan maddi kayıp iki sigorta ürünüyle karşılanabilir. Bunlardan biri Zorunlu Trafik Sigortası, diğeri ise Kasko Sigortası’dır. Peki, hangi durumda hangi sigorta size yardımcı olur?

 

Zorunlu Trafik Sigortası, trafikteki diğer araçları koruma altına alıp araç sahibinin maddi ve manevi yükünü karşılamayı amaçlar. Eğer kazaya karışan birden çok araç varsa bu durumda Zorunlu Trafik Sigortası, her aracın hasarını karşılamayabilir; sadece kusursuz ya da en az kusurlu araç sahibine ödeme yapabilir.


Kazaya karışan birden çok araç olması ve bu nedenle hasarınızın karşılanmaması durumunda Kasko Sigortası’na sahipseniz hasarınızın karşılanmasını talep edebilirsiniz.


Ne Kadar Sürer?
Mahkemede açılacak bir dava yaklaşık 1-1,5 yıl sürebilecekken Sigorta Tahkim Komisyonu’na yapılan araç değer kaybı başvuruları yaklaşık 3-4 ay içerisinde sonuçlanmaktadır.

 

Geçmiş Tahsilat Yapılır mı?
2 yıla kadar geçmiş döneme ait tahsilat yapılabilmektedir.Bize Soru Sorun
Bizimle iletişime geçmek ve soru sormak için iletişim butonuna tıklayınız.

İLETİŞİM