Telefon
Telegram
WhatsApp
İnstagram

HAS’ın tarihçesinde şahıs ve/veya firmaların hasar ve sonrası karşılaştığı sorunların çözümü amacıyla sektöre yenilik getirmek amacı vardır.

İLETİŞİM

Maddi Kaza Tespit Tutanağı İle Kusur Tespiti

Maddi Kaza Tespit Tutanağı İle Kusur Tespiti
  • 06 Haziran 2022, 20:52

Maddi Kaza Tespit Tutanağı İle Kusur Tespiti

Kusur Tespiti: MADDİ KAZA TESPİT TUTANAĞI İLE KUSUR TESPİTİ
Maddi hasarlı trafik kazasına karışan taraflar, sigorta şirketi ya da polise gerek kalmadan aralarında kaza tespit tutanağı düzenleyebilmektedirler.

 

Bu tutulan kaza tespit tutanağı, taraflar tarafından sigorta şirketlerinin hasar departmanına iletilir.

 

Sigorta şirketleri en geç takip eden iş günü sonuna kadar tutanağı ve varsa fotoğrafları elektronik ortamda Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi (SBM)’ne iletir.

 

Tutanakların, SBM sistemine girilmesini takip eden 3 iş günü içinde her bir sigorta şirketi kendi kusur oranı değerlendirmesi yapar. Bu oranlar %0, %50 ve %100 şeklindedir.

 

Eğer sigorta şirketleri arasında kusura ilişkin mutabakata varılır ise dosya sonuçlanır. Sigorta Bilgi Merkezi, belirlenen sorumluluk oranlarını sigortalılara bildirmektedir.

 

Sigorta şirketlerinin kusur değerlendirmesinde mutabakata varmaları durumunda her bir sigortalı bir defaya mahsus olmak üzere sorumluluk oranlarının bildiriminden itibaren 5 iş günü içinde sigorta şirketlerinden kusur oranlarının tekrar değerlendirilmesini isteyebilir. Bu başvuru üzerine sigorta şirketleri bu Genelgede tanımlanan usul çerçevesinde 3 iş günü içerisinde kusur oranlarına yönelik yeniden değerlendirmede bulunur. 3 iş günü içerisinde mutabakata varılamaz ise (en az bir şirket tarafından farklı kusur verilirse) dosya, Kaza Kusur Değerlendirme Komisyonu’na iletilir. Komisyon, 3 iş günü içerisinde ilgili dosyayı sonuçlandırır.

 

KUSUR ORANINA NASIL İTİRAZ EDİLİR ?
Belirlenen kusur oranlarında hata olduğu takdirde, Has Hasar ekibi olarak ilgili kazanın gerçek kusurlusu tespit edilip, kusur tespit raporu düzenlenir. Bu rapor ile sigorta hukukunda uzman bir avukat ile başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz.Bize Soru Sorun
Bizimle iletişime geçmek ve soru sormak için iletişim butonuna tıklayınız.

İLETİŞİM